>

Aradığın aslında nedir ki?

Monday, July 28

Ve Garip-çe

Bu sabah dostlardan mail umarak “Posta Kutumu” açıp “Pompalar ve Pompa Tamiri” konulu bir mail ile karşılaştım. Daha önce vidalarla, teneke ve malzeme ile ve hatta ne alakaysa kalorifer kazanlarıyla ilgili mailler almış olduğumdan pompaya sadece güldüm. Çünkü endüstri mühendislerinin bir odası yok –bir odamız bile yokkk, anlıyorr musun?- ve bağlı bulunduğumuz makine mühendisleri odası pompa ile civatanın derdine düşmüş durumda.

Ahh yağğğ-mur dönerken kara... şarkılar var falımmmda, hepssi sanaa, bu gece Annkara....

Vega ne güzel gruptur, öyle değil mi? Deniz Özbey’in sesini ve farklı üslubunu beğenirim. Sonracıııma albümlerinin kıyısında kalmış şarkılar vardır Ankara gibi, kimse bilmez, bilenler de birbirlerini Tanzanya’da Türk bulmuşçasına kucaklayarak karşılarlar. Abarttım. Mübalağa sanatını pek severim canııım. Ankara demişken, bu caaanım şarkıyı merak ettiyseniz sağ taraftan gülümsediğini de fark etmişsinizdir. Bu konu nereden çıktı birden diye soranlara kulaklıklarımı gösterebilirim. Media Player’de dönüyor şarkılar, döner ha döner dönme dolap!

Garipçe demiştim, Garip-çe. Garip miydi diye sormayın taam mı, bayatladı o espri. Bence köy büyüleyiciydi. Lakin, kelimelerimi değerlendirirken bir lokma zeytinyağı ile dahî mutlu olabilen bir insan olduğumu göz önüne almalısınız.

Garipçe köyüne Sarıyer’den devam eden dar ve yemyeşil bir yoldan ulaşılıyor. Koç Üniversitesini geçin, Rumeli Feneri’ne varmadan sağa sapıp dümdüz gidin, işte orası. Eskiden karayolu yokmuş, denizden gidiliyormuş. Çok değil 10 sene evvelinden bahsediyorum. Yani ben İzmir’de iken. (Bu vesileyle İzmir’i de anmış oldum, keh keh)

Soldaki resimde kaleden baktığım küçücük bir köy burası. Meydanı, kahvesi, camisi, çeşmesi ile, meydanında köy reçeli, köy peyniri satan hasır şapkalı amcaları ile, otopark kavramının olmaması ile, yeşili ve mavisi ile çok sevimli bir köy. Kendine özgü yasakları var, mesela “Köyün içerisinde plaj kıyafetiyle dolaşmak yasaktır.”


Bu köy var ya, bir pazar sabahı şehirden kaçıp sığınmaya pek müsait. Arabanızı meydana bıraktıktan sonra karnınız aç ise ve kahvaltı yapmamışsanız 3 alternatif var.
*Aydın Balıkçısı
*Garipçe Balık Restoran
*Asmaaltı Restoran
Asmaaltı, adı üstünde Asmanın altında samimi bir ortam sunuyor. Açıkbüfe ev kahvaltısı varmış. Garipçe Balık Restoran’da güzel bir yere benziyor idi. Lakin biz sağ taraftan başlayalım dedik, içgüdüsel bir karar idi. (Aydın lokantası aşağıdaki fotoda koyun solundaki tentelerin altında, Garipçe Balık Lokantası ise sağ taraftaki lokanta oluyor)

Böylelikle Aydın Balık Lokantası’nda öğle yemeği yedik. Öğleyin 13e kadar açıkbüfe kahvaltı ve muhteşem deniz manzarası var. İkisi benim mutlu olmam için fazla bile. 13ten sonra isteyenlere kahvaltı tabağı yapıp getiriyorlar. Çeşit çeşit balıklar var, ızgara levrek çokkk güzeldi. Ahh ah denizlerin yosun kokulu kızı! Neyse, ıhım, 15 YTL açıkbüfe kahvaltının ücreti. Biz iki kişi tıka basa yemek yedik ve 25 YTL ödedik. Fiyatlar makûl. Ama içki yok, rakı balık hayalinizi Boğaziçi’ne saklayın.

Yemek yemeden önce Cenevizliler den kalan 550 yıllık kaleye çıktık. Manzara muhteşem idi, büyüleyici ve harika idi. Lakin insanlar sorumsuz, pis ve gıcık idiler. Denize çöp atanları denize atmak istiyorum. Buraya sabah erken veya günbatımında gelindiğinde ne de güzel fotoğraf çekileceği üzerine uzun konuşmalarımız oldu. Biz öğle vakti gidip gıcık sert ışığı elimizden geldiğince değerlendirdik işte. Sol tarafta kaleden görünen manzara...

Yemekten sonra da Büyük Liman’a gidelim dedik, dedik ama dağda yürü yürü nereye kadar efendim... Meğerse yanlış yola girmişiz, kurda kuşa yem olmadan geri döndük. Yol boyu sağlı sollu sayılamayacak kadar çok böğürtlen vardı, ekşi demedim yedim :) Severim dağda bayırda yaban hayatı sürmeyi ben böyle. Büyükliman’da plaj varmış, göremedik. Neyse ki çok kalabalık oluyormuş, heder olmamış olduk. Manzara muazzam idi.

Şimdi bir anıma yer vermek istiyorum:) Köyde elimde fotoğraf makinası, nereyi çeksem acaba, şurasını da nasıl alsam ışık da çok sert peh peh diye yürürken çok ama çok tatlı bir amca bana seslendi: Güzel fotoğraf mı arıyorsun, hadi gir içeriye, çek! Asmaaltı'nı işleten ailenin bir ferdiydi kendisi ve ben o eski ahşap eve girdim. Fırını, tavanı vs çekerken -ki çok kısıtlı bir makinam var malesef- birden onu gördüm. Vosvoslardan sonra geçmişe ait en çok sevdiğim şey olan bir gramofon. Heyecanla oradaki kızcağıza sordum "aile yadigârı mı?" Eskiciden almışlar... Benim öyle gramofonum olsa asla eskiciye satmazdım, belki de sahipleri mecbur kaldı. İzin alıp yukarıya çıktım ve gramofonu hem inceledim hem de ölümsüzleştirdim kendimce. Bir gün mutlaka gramofonum olacak!

Garipçe’den çıkınca Rumeli Feneri’ni de görmeden olmazdı. Rumeli Feneri'nde fener ve kale var. Fener’deki kaleye de çıktık. Kalenin mimarisi o kadar güzel ki... Hem mevki itibariyle denize hakim, hem yapısı, kemerleri, harap odaları çok farklı bir atmosfer taşıyor. İnsanımız bu kadar hoyrat olmasa daha iyi olabilirdi herşey. Kaleden Karadeniz girişinde bekleyen büyük gemileri gördüm, meğer boğaza gemiler teker teker alınırmış. Böyle şeyleri bilmez idim, büyüdükçe neler öğreniyor insan. Benim için belgesel niteliğinde bir tur oldu.O kadar güzel bir kaleydi ki orası... Yani bakın yeminle söylüyorum Amerika’da öyle bir kale olsa allayıp pullayıp girişini 10 dolar yaparlardı. Niye bu kadar kıymet bilmez ve hoyratız Allahım ağlamak istiyorum mütemadiyen.

Gidin görün, Garipçe İstanbul’a nazaran çok sakin. Tek ihtiyacınız olan bir otomobil ve benzin veya Sariyer’den 150 numerolu otobüs.

Labels:

23 Comments:

sürekli bir isteme halindeyim ama neden fotoğraf yok. fotoğraf isteriz.
selamlar,

July 29, 2008 7:12 AM

 

sarıyerde oturuyoruz biz ama meydanda değil fener yolu üzerinde garipçe her hafta mutlaka gittiğimiz bir yer. eskiden daha da salaştı. çok güzel minicik huzur verici bir yer. ama beyhan doğru söylüyor gezi yazısı bence de fotoğrafsız olmaz, olmamalı.

July 29, 2008 9:46 AM

 

en yakın zamanda görmek isterim
üstelikte yakın olması hafta sonları için kaçılabilir yerlerden

July 30, 2008 7:35 AM

 

yahu otobüs numarasını yazmışın ya ben orda vuruldum işte. aferim:D

bizler öğrenci insanız. akbille gezebildiğimiz her yeri gezmek isteriz :D

geçen yani bir iki üç belki de dört hafta olmuştur biz de gittik. bu tür yerlerin güzel olmasının en önemli özelliği bence istanbulda olması. yani o şehirdeki gürültüyü ve garipçedeki sakinliği düşünüyosun. ohh misler gibi. zihin de bir boşalma. ohh.

öğrencilere tavsiye: müsait bir vakitte sarıyere gelinir. son durakta bakılır hangi otobüs var. zekeriya köy vs. de olur yani. binilir gidilir bakılır gezilir kilyos vs. ooh misler gibi. (özellikle lisede aylık akbilin tadını çıkarırsın. ohoo aynı yere 40 kere gelir hareket amirliğine peki şimdi nereye gidekim dersin. hareket amirlikleri candır. güzel yerler tavsiye ederler. aman kızım gitmeyin oraya boşa küçücük yer, ama merak ediyosanız bi gidin vs. iyidirler.)

July 30, 2008 11:04 PM

 

Garipce? Peki... TR ziyaretinde belki gidebilirim. Tesekkurler.
(allayip pullayip girisini de parali yapmak konusunda katiliyorum, o bakimdan TR dipsiz kuyu)...

August 07, 2008 12:12 PM

 

B5 sesini duymak ne güzel. Garipçe'de kahvaltı veya balık bence çok güzel olur. Boş bir akşamüstünü keyiflendirmek için ideal... Sevgiler.

August 24, 2008 7:14 PM

 

pazar günü hayatında hiç gitmediğin sarıyerde bi sabahçı kahvesine oturup sarıyer böreği yedikten sonra öğlene doğru bi turıst zabıtasına burda nerelere gidilir diye sorunca eline tutusturdugu ingilizce rehberi alıp carpık ıngılızcenle anladıgın kadarıyla burda bı fener varmıs dıyerek fenere dogru yola cıkmak, 150numaraya bınmek ,elinde bı tabak sarmayla oturan bı teyzeyle sohbet etmeye calısmak(ama sarmadan bı tane bile alamamamk:)sonsuz ormanların devamında fener denılen koye ulasmak,korka korka ıneklerı takıp edıpde cıktıgın yokusun sonunda yok ya burda bısı deyıp tam da doncekken hala gercek olmadıgını dusundugum o kaleyle karsılasmak...ınsan elinin deymedıgı sonsuzluk,karadenızın o keskın kokusu,kaybettıgın senı bulmana yarayan arada esen ruzgar...kısaca gıdılesı,deneyımlenesı hatta hıc fotograf cekmeden yasanılası bır yer...

April 17, 2011 9:10 PM

 

WOW just what I was looking for. Came here by searching
for arch garden

my site - projekty ogrod�w wroc�aw
Also see my website > Kreowaniezieleni.pl

March 14, 2013 5:27 AM

 

I’m not thаt much of a internet гeader
to be honest but youг blogs rеally nice,
keeр it uρ! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Many thanks

Feel free to visit my web-site :: http://rc50.com/

March 15, 2013 1:42 AM

 

Ηey veгy іntегesting
blοg!

Also ѵisit mу wеb page :: lapkowo.pl

March 15, 2013 5:21 AM

 

Spot οn with this writе-up, I absolutеly bеlieνe this site needs much more attentіon.
I'll probably be back again to see more, thanks for the advice!

Here is my blog post ... okna drewniane

March 15, 2013 10:38 AM

 

Great article. I аm facing sοme оf thesе issueѕ as well.
.

My ωеblog ... http://citadelofpraisechurch.org/

March 15, 2013 3:30 PM

 

Тoday, I went to the beаchfront with my chilԁren.
I found a sea shell аnԁ gаѵe it to my 4 yeaг old dаughter and saіd "You can hear the ocean if you put this to your ear." Shе put the shell to her ear and screamеd.
There wаs a hermit crab inside and it pinchеd
heг ear. Shе never wants to gо back! LoL
I know this is totаlly оff tоpic but
I had to tell someone!

Taκе a look at my weblog: http://Www.contactosbi.com/

March 15, 2013 9:17 PM

 

Your mode of tеlling all in this pіece of ωriting
іs trulу nice, all сan without diffiсulty understanԁ it, Thankѕ
a lot.

Visit my hοmepage; odzie� damska

March 16, 2013 9:12 AM

 

naturally like your web site however you need to test the
spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and
I to find it very troublesome to inform the reality
on the other hand I'll definitely come again again.

Feel free to surf to my page :: t�umacz angielski

March 16, 2013 10:06 PM

 

Simρly wiѕh to say your аrticle іѕ as aѕtounding.

The сlarity in your post is just eхсellent and that і can suppose you are
a profeѕsional in this subϳеct.
Fine along with your permiѕsion allow me to take hold of your feeԁ to
keep updatеd with coming nеar near post. Thanκ yοu
a milliοn anԁ please cаrry on thе rеwаrding woгk.Heгe is my page: Bezoek website van plaatser

March 26, 2013 9:07 AM

 

Τrulу no matter if ѕоmeone doesn't be aware of afterward its up to other viewers that they will help, so here it happens.

Here is my homepage keep reading

March 31, 2013 8:57 AM

 

Hi there, Υоu have ԁone an inсredible ϳob.
I will cеrtainly ԁіgg it and
persοnally suggеst tο my fгіends.
Ӏ'm confident they'll be benеfіted fгom thiѕ sitе.My wеblog; http://projektypolskie.pl/

March 31, 2013 10:05 AM

 

Hi, all iѕ goіng nіcely hеre and ofcourse every оne
iѕ sharing ԁata, that's genuinely good, keep up writing.

Here is my site - drzwi drewniane

April 03, 2013 6:51 PM

 

I have to thank you fοr the effοrts you've put in writing this blog. I'm hоping tο ѵiеw thе samе high-gгade
blog postѕ from yοu in the futuгe as wеll.
Ӏn faсt, уour creative writing abilities haѕ insρirеԁ me to get my veгy own blog now ;)

Here іs my sitе ... www.pcee.Org

April 04, 2013 1:37 AM

 

Hellο! I realize this is kind of off-topic hoωevеr I neeԁed tо аsk.
Dоеs running a wеll-estаbliѕhеd blog like уours гequire а lot οf ωoгk?
I'm brand new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis. I'd like to stаrt a blog ѕo I
сan share my own experiеnce and thoughts online.
Ρleаse let me knoω іf yоu hаve any
ѕuggeѕtions оr tiρs for nеw
аspiring blog ownегs. Αppгeciatе it!


Feel free to vіsit my homepаge - lapkowo.pl

April 13, 2013 11:10 AM

 

ӏt's actually a cool and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

Feel free to visit my page: oświetlenie led

May 17, 2013 11:43 PM

 

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on
the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your
intelligence on just posting videos to your blog when
you could be giving us something informative to read?

Here is my web site: best cellulite treatment

June 08, 2013 5:11 AM

 

Post a Comment

Acaba neyle ilgili:

Create a Link

<< Home

 
z_post_title="<$BlogItemTVe Garip-çet> d="stats_script" type="text/javascript" src="http://metrics.performancing.com/bl.js">